Floransa’da Gezilecek Yerler

Floransa, İtalyanca adıyla Firenze, tam bir müze şehri. Leonardo da Vinci’nin hayatının önemli bir kısmını bu kentte geçmesi de buna katkı yapıyor tabii. Özellikle Rönesans döneminde, zengin bankerler olan Medici ailesinin himayesinde gelişen bu şehir aşağı yukarı Venedik ile Roma arasında kaldığından İtalya gezginleri için de önemli bir durak. Söz açılmışken, Game of Thrones’taki Rob Stark rolüyle tanığımız Richard Madden’ın ve Dustin Hoffman’ın yer aldığı “Medici: Masters of Florence” gayet başarılı bir tarihi dizi, Floransa gezinizden önce mutlaka izlemenizi öneririm. Tabii Dan Brown’ın Inferno(Cehennem) adlı kitabını da gitmeden veya uçakta okuyabilirsiniz, zaten Floransa’da da kitapta geçen yerlere götüren Inferno turları düzenleniyor.

Tarih boyunca insanlar hem temiz su kaynağı, hem atıkları uzaklaştırma hem de ticaret yolu olarak faydalandıkları için yerleşimleri her zaman akarsu kenarlarına kurmuşlardır. Floransa da Arno Nehri’nin iki yakasını kaplıyor. Tarihi merkez esasen nehrin kuzey kıyısında yer alsa da ırmağın güneyindeki araziler de her zaman kullanılmış, özellikle zengin ailelerin burada geniş bahçelere sahip köşkleri bulunuyormuş. Bunlardan bazıları bugüne dek korunmuş ve şimdi müze olarak ziyaret edilebiliyor. Görülmesi gereken yerlerin yanı sıra Floransa’dan sevdiklerinize alabileceğiniz hediyeleri keşfetmek için ” Floransa Hediyelik Eşya Rehberi” yazımıza da göz atmalısınız.

Nehrin kuzey kıyısındaki tarihi merkez ise dar sokakları ve heykellerle, çeşmelerle süslü meydanlarıyla tipik bir İtalyan kenti. Rönesans burada hala yaşıyor. Floransa’da Görmeniz Gereken Yerler listesi de buradan, kentin simgesi haline gelen ünlü katedralinden başlıyor:

Floransa’da Görülmesi Gereken Yerler

Duomo Katedrali (Santa Maria del Fiore)

Genellikle uzun adı yerine Duomo diye anılan bu katedral için Floransa’nın sembolü denilebilir. Yapımı oldukça uzun (neredeyse 150 yıl) süren ve asırlar boyu tepesi açık kaldıktan sonra kubbesinin tamamlanması mucize kabul edilen devasa bir bina. Yukarıda bahsettiğim dizide de yapım süreci ve yaşanan gerginlikler uzun uzun anlatılıyor. Yapım süreci uzun olunca birçok farklı mimar da yapıya katkıda bulunmuş: Ana yapının, kubbenin ve girişin mimarları ayrı. Çok büyük olmasına karşın mermer dış yüzeyindeki desenler sayesinde kaba ya da hantal görünmüyor, aksine oldukça süslü bir duruşu var. Geceleri yapılan aydınlatma farklı bir hava katsa da ben gün ışığında detaylı biçimde seyretmekten daha çok hoşlandım.

Kubbenin mimarı Filippo Brunelleschi özellikle mimarların iyi tanıdığı bir isim, delilik ile dahilik arasındaki ince çizgide bir o yana bir bu yana gezinenlerden. Katedral için tasarladığı imkansız görülen büyüklükteki kubbe, zamanının çok ötesinde. Zaten mimarın kendisinin de katedralin yanında bir heykeli bulunuyor. Yüzyıllar boyunca “Dünyanın En Büyük Kubbesi” unvanını koruyan bu yapı ancak modern tekniklerin gelişmesi sonucunda aşılabilmiş.

Kubbeye çıkmak mümkün ama kuyruk beklemeye ve merdiven tırmanmaya hazır olun. Katedralin kendisine giriş ücretsiz ama kubbeye çıkmak için aşağıda yazacağım yerleri de içeren, Intero denen kombine bir bilet almak gerekiyor, 15 Euro.

Giotto Çan Kulesi (Campanile)

Hemen katedralin yanında yer alan bu kule çoğu zaman binanın bir parçası sanılsa da aslında ayrı bir yapı. Intero biletine dahil ve merdivenleri çıkacak takatiniz varsa tepeden Floransa’yı kuşbakışı seyretmek gerçekten çok güzel.

Kulenin adı ise mimarı Giotto di Bondone’den geliyor. Aynı zamanda ressam da olan ve daha çok tablolarıyla ünlenen Giotto da katedralin inşası ile görevlendirilen çok sayıda mimardan biri ve inşaatı yönettiği sırada bu çan kulesini de yapıyor. Zaten kulenin üzerindeki ince işlemeler de ancak bir ressamın ürünü olabilir. Sonradan katedralin yapımındaki payı ilk tasarımın sahibi olan Cambio’nun ya da Lorenzo Ghiberti ve Filippo Brunelleschi gibi çok ünlü isimlerin gerisinde kalsa da bu kule sayesinde adı hep hatırlanıyor.

Bu kule ve altta bahsettiğim vaftizhanenin Duomo ile birlikte UNESCO koruması altında olduğunu da not düşeyim.

Vaftizhane

Intero biletine dahil olan bir diğer yer. Hemen katedralin karşısında yer alıyor. Bronz kapılarıyla ünlü, içeride de 13. yüzyıldan kalma mozaikler yer alıyor. Sekizgen mimarisi sayesinde farklı bir havası var. İçeride de tavan parça parça süslenmiş.

Aynı zamanda Floransa’nın en eski dini yapısı olma özelliğine sahip. Üstelik kiliseye çevrilmeden önce de burada Antik Roma mitolojisinin savaş tanrısı Mars’a adanmış bir tapınak bulunuyormuş. Vaftizhane’ye olan ilgi özellikle Dan Brown’ın Cehennem adlı kitabında bahsinin geçmesinden beri daha da artmış durumda.

Vaftizhane’nin kapısındaki işlemeler de başlı başına şaheser niteliğinde. Sadece estetik değerleri ile değil, yapım süreciyle de meşhurlar. Medici Ailesi’nin en önemli ismi denebilecek Cosimo de Medici’nin düzenlediği bir yarışma ile kapıya konulacak işlemeler belirleniyor, zaten yarışmayı kaybeden adaylar da hala arkadaki müzede sergileniyor. Yarışmada özellikle iki ünlü mimar ve işlemeci olan Ghiberti ile Brunelleschi arasında rekabet dikkat çekiyor. Kapının işlemelerini Lorenzo Ghiberti kazansa da Brunelleschi kubbenin inşaatını yapıyor ve bu iki rakip de Floransa’ya muhteşem bir katkı yapmış oluyor.

 

Duomo Katedrali Müzesi

15 Euro değerindeki Intero bileti ücreti tadınızı kaçırdıysa biraz teselli olması için burayı da gezebilirsiniz, ücrete dahil. Hemen katedralin arkasında yer alıyor ve içeride Donatello ve Michelangelo’nun elinden çıkmış heykeller yer alıyor. Ayrıca 1401’de vaftizhanenin giriş kapısı için düzenlenen yarışmayı kaybeden eserler de burada sergileniyor (Ghiberti’nin kazanan eseri ise elbette kapının kendisinde).

Piazza della Signoria

 

Burası Duomo ile birlikte kentin iki ana meydanından biri. Açıkhava müzesi denebilecek bir yer. Michelangelo’nun dünya çapında üne sahip Davut heykelinin bir replikası burada yer alıyor. Tek heykel bu değil, birçok sanat eseri ziyaretinizi bekliyor. Özellikle üç kemerin altındaki Loggia dei Lanzi kendinizi müzede gibi hissetmenize neden olacak. Floransa’da asla kaçırmamanız gereken bir adres, mutlaka ama mutlaka gidin.

Eskiden Floransa’nın idari merkezi olan Palazzo Vecchio (yani “Eski Saray”) ile Medici Ailesi’nin adeta bir yönetim binası olarak kullandığı Uffizi’nin bulunduğu bu meydanın tarihi de siyaset ile iç içe. Aslında bu meydanda yer alan her heykelin altında politik bir anlam gizli. Örneğin meşhur Davut heykeli, cumhuriyetin Medici tiranlığına karşı mücadelesi simgelemek için konulmuş. Buna karşılık, Mediciler geri döndüklerinde ise güçlerini simgelemek üzere Herkül heykeli ile birlikte Cosimo de Medici’nin at üzerinde bir heykelini yerleştirmiş.

Uffizi Müzesi

Müze yine Piazza della Signoria’da, Palazza Vecchio’nun yanında yer alıyor. Hatta söylentiye göre Cosimo de Medici özellikle burayı tercih etmiş ki Palazzo yolcuları kendi gücünü ve görkemini hatırlasın. İsmi olan “Uffizi” de “ofisler” anlamına geliyor. Bunun nedeni Cosimo de Medici’nin burada lonca temsilcileri ve hatta başka devletlerin elçileri gibi önemli konukları ağırlayıp iş görüşmelerini gerçekleştirmesi. Bunu tam da Palazzo’nun karşısında yapması o dönemde kağıt üstünde demokrasi ile yönetilen kent için tam bir meydan okuma niteliğinde. Binanın tavanındaki süslemeler ise eminim ki her konuğu etkilemiştir!

İçerisinde yer alan muhteşem tablolarla dikkat çeken bu müzenin önündeki kuyruk ise Guinness Rekorlar Kitabı’na aday olacak cinsten. Ek 4 Euro ücret ödeyerek biletinizi online alırsanız sıra beklemekten kurtulabilirsiniz. Özellikle turistlerin çok olduğu yaz aylarında gidenlere tavsiye ederim, sırayı gördüğünüzde değdiğini anlayacaksınız. Binanın kendisi de yazının başında bahsettiğim Medici ailesi tarafından saray olarak inşa ettirilmiş, eh insan zengin olunca kral olmasa bile sarayı olabiliyor demek ki!

İçeride Botticelli ve Titian gibi önemli sanatçıların resimlerinin yanı sıra etkileyici heykeller de var ama en meşhurları Botticelli’nin Venüs’ün Doğuşu adlı tablosu. Zaten hediyelik eşya dükkanlarında çok sayıda taklidini ve Venüs’ün biblo versiyonunu göreceksiniz. Pazartesi hariç her gün 08:15 ile 18:50 arası açık, giriş 8 Euro.

Palazzo Vecchio

Eskiden Floransa’nın yönetildiği bu bina minyatür bir kaleye benziyor. Mimari açıdan estetik bir tarafı olmasa da ben kulesini beğendiğimi söyleyebilirim. Üzerindeki mazgalların ise süs olsun diye yapıldığını tahmin ediyorum yoksa öyle saldırıya dayanabilecek bir binaya benzemiyor. Piazza della Signoria’da, Uffizi Müzesi ile birlikte yer alıyor ama bence bu ikisinin yanında sönük kalıyor (yani Cosimo de Medici amacına ulaşmış).

Bargello Müzesi

Daha çok heykeller üzerine odaklanmış olan bu müze de pazartesi günleri kapalı. İçeride Michelangelo ve Donatello gibi ünlü heykeltraşların elinden çıkmış heykel ve büstler bulunuyor. Ayrıca binanın kendisi de görülmeye değer, tarihi yapısı özenle korunmuş. Giriş ücreti olan 4 Euro tüm bunlar için gayet makul bence. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise Floransa’daki diğer birçok müze gibi sabahları 08:15’te açılan Bargello’nun nedense oldukça erken biçimde, sadece 13:50’de kapanması. Gecikmeyin!

Bilim Tarihi Müzesi

Özellikle Galileo Galilei’nin kullandığı eşyaların sergilenmesi nedeniyle dikkat çeken bu müzede onun dışında birçok farklı tarihi araştırma araç-gereçi de bulunuyor. Özellikle Rönesans tarihine ve bilime meraklı olanların kaçırmaması gereken bir yer.

Accademia Müzesi

Michelangelo’nun ünlü Davut heykelinin aslı burada sergileniyor desem yeterli olur herhalde. Vecchio Meydanı’nda göreceğiniz ise sadece replikası. İçeride fotoğraf çekmek yasak, haberiniz olsun. Girişin 12.50 Euro olması cep yakıyor. Pazartesi günleri dışında her gün 08:15 ile 18:50 arası açık. (yazının burasına gelene dek anlamışsınızdır, pazartesi günleri tüm müzeler kapalı).

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir