Jolabokaflod Geleneği

2011 yılında başkent Reykjavik’in “edebiyat şehri” seçildiği İzlanda’da Jolabokaflod adında oldukça güzel ve keyifli bir gelenek olduğunu biliyor muydunuz?


Bu geleneğin temelleri II. Dünya Savaşı zamanlarına dayanır. Yiyecek, kıyafet gibi birçok ürünün oldukça kısıtlı ve karneye bağlı olduğu savaş zamanlarında, kağıt karneye bağlı olmadığından dolayı kitaplar daha ulaşılabilir haldedir. Buna bağlı olarak insanlar noel zamanlarında birbirlerine kitap hediye etmeye başlar. Her sene kasım ayında düzenlenen Reykjavik Kitap Fuarı için evlere Bokatidindi adı verilen bir katalog gönderilir. Bu sayede insanlar hem yeni kitaplardan haberdar olur hem de ailelerine ve arkadaşlarına hediye etmek üzere kitaplarını seçer.

İzlanda Yayıncılar Birliği Başkanı Kristjan B. Jonassan Jolabokaflod’dan şu cümlelerle bahseder: “Hediye olarak kitap verme kültürü ailelerin Noel’i bir bayram olarak algılamalarında derin bir şekilde kök salmıştır. Normalde hediyeyi 24’ü gecesi veririz ve insanlar geceyi kitap okuyarak geçirirler. Çoğu yönden baktığımızda bu gelenek İzlanda’da yayın sektörünün omurgası konumundadır.”

Siz ailenize ya da arkadaşlarınıza hangi kitabı hediye etmek isterdiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir