Erkeklerin Peçe Taktığı Afrika Halkı: Tuaregler

Erkeklerin peçe taktığı Afrika halkı: Tuaregler

Giydikleri mavi cübbelerin tenlerine hafifçe renk vermesi sebebiyle ‘’Çölün Mavi Adamları’’ olarak anılan Tuaregler Kuzey Batı Afrika’da ve Sahra Çölü’nde yarı göçebe bir hayat sürmektedir. Tin Hinan’ın Tuareg halkının annesi olduğuna inanılması sebebiyle toplumda kadınlara büyük bir saygı duyulur. Aileler evlendikten sonra kadının adını verdiği çadırda yaşamaya başlar, erkek kardeşler kazandıklarını kız kardeşlerine bırakır, kadınlar mülkleri miras alır ve boşanmayı başlatabilir.

 

Eğer bir Tuareg erkeği evlenmek istiyorsa önce sevdiği kadın için bir şiir yazmalıdır, eğer şiiri beğenilirse evlilik gerçekleşir. Tuareglerin en önemli etkinliklerinden biri çay seremonileridir. İlk çay servisi oldukça acı yapılır ve bu hayatı simgeler. İkinci çay ise bal gibi tatlı verilir ve bunun da aşkı sembolize ettiği söylenir.

Kabilenin erkekleri 25 yaşında peçe takmaya başlar ve yüzlerini en yakınlarının yanında dahi açmaz. Bunun üç sebebi olduğu söylenmektedir. Birincisi çölde yaşayan halkın kum fırtınalarından korunması, ikincisi peçenin yüz ifadesini saklayarak tamamen söylenilen sözlere odaklanılmasını sağlaması ve son olarak statüsü kendilerinden yüksek olan insanlara yüzlerini göstermeyi utanç verici bulmaları.

Siz daha önce Tuaregleri duymuş muydunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir