Yurt Dışına Yanınıza Bu 10 Eşyayı Almadan Çıkmayın

İlk kez yurt dışına çıkacaksanız heyecanlı olmanız kadar doğal bir şey yok. Fakat bu heyecanınızın size giderken yanınıza almanız gereken eşyaları unutturmasına izin vermeyin. Yazımızda size yurt dışına çıkarken mutlaka yanınıza almanız gereken 10 eşyayı yazdık. Önerilerimizi okuyun ve giderken yanınıza alacağınız hiçbir şeyi unutmadığınız seyahatlere yelken açın.

Priz Dönüştürücü

İlk kez bir yurt dışı kültür turuna gittiğinizi varsayalım. Yeni yerler keşfedeceğiniz için ne kadar heyecanlı olduğunuzu kestirebiliyoruz. Özellikle çekeceğiniz fotoğraflarla bu ülkedeki anılarınızı ölümsüzleştirme noktasında çok istekli olduğunuzu tahmin etmek de zor değil… Her şey bu kadar tozpembe ve heyecan doluyken otel odanıza girdiğinizde prizlerin Türkiye’dekinden farklı olduğunu görmeniz olasılığının çok yüksek olduğunu biliyor muydunuz? Böyle bir durumla karşılaşırsanız ne fotoğraf çekebilirsiniz ne de sevdiklerinizle iletişim kurabilirsiniz. Bu noktadan hareketle ilk kez yurt dışına çıkıyorsanız yanınıza priz dönüştürücü almanızın bir zorunluluk olduğunu unutmayın. Yoksa tüm geziniz hayallerinizden uzak bir rotaya sapabilir.

Powerbank

Yurt dışı gezilerine giderken ki amacınız orayı gezmek ve yeni bir kültürü deneyimleyerek tatmaksa; telefonunuz gördüklerinizi fotoğraflayarak ölümsüzleştirmek açısından en büyük yardımcınız olacaktır. Bu nedenle yurt dışı gezilerine giderken telefonunuzun şarj aletini yanınıza aldığınızdan emin olmalısınız. Şarj aletinin yanı sıra yanınıza bir de powerbank almalısınız. Çünkü belirttiğimiz gibi yurt dışı kültür turlarındaki asıl amacınız gittiğiniz yeri keşfetmekse otel odanıza ne zaman döneceğinizin garantisi yoktur. Bu durum da powerbank yokluğunda uzun süre şarjsız kalmanıza neden olarak seyahatinizden aldığınız keyfi azaltabilir.

Ağrı Kesici

İlk kez yurt dışına çıkıyorsanız; gideceğiniz yeri daha önce görmediğinizi söylemek mantıklı olacaktır. Haliyle seyahat edeceğiniz bölgenin sizin üzerinizdeki etkilerini bilmemeniz normaldir. Bu nedenle kültür turunuza çıkarken havanın sizi çarpma olasılığını, yemeklerin size dokunma olasılığını da göz önünde bulundurarak yanınıza gündelik hayatınızda kullandığınız birkaç ilaç çeşidini almalısınız. Özellikle baş ağrısının seyahatinizi zorlaştıracağını düşünürsek valizinize ağrı kesici eklemeyi ihmal etmemenizi öneririz.

Nemlendirici

Yurt dışı geziniz sırasında oradaki havanın cildinizi nasıl etkileyeceğini kestirmek de mümkün değildir. Bu nedenle cildinizi korumak ve kurumasını engellemek için yapmanız gereken şeylerden bir diğeri de çantanıza nemlendirici eklemek olacaktır. Aslında nemlendiriciyi gittiğiniz yerde de kolaylıkla bulmanız mümkün fakat para birimi farklılığından dolayı gittiğiniz yerde küçük bir nemlendiriciye Türkiye’dekinden çok para vermeniz gerekebilir. Bu nedenle yanınıza nemlendiricinizi alarak gitmenizi öneririz.

Böcek Spreyi

Yurt dışında böcekleriyle ünlü ülkeler olduğu bilinen bir gerçek. Eğer siz de o ülkelerden birine gidecekseniz yanınıza mutlaka vücut için olan böcek ilaçlarından, spreylerinden almalısınız. Hatta her cilt farklı özellikte olduğu için gittiğiniz yerde kimseyi etkilemeyen haşerelerden etkilenmeniz de mümkün. Bu yüzden size önerimiz çantanıza ufak bir şişe böcek ilacı eklemeyi unutmamanız…

Elektronik Sözlük

Hiç tanımadığınız bir yerde iletişim doğup büyüdüğünüz topraklardakine göre daha çok ihtiyaç duyacağınız bir kavram olacaktır. Bu nedenle yurt dışı kültür turunuza giderken yanınıza elektronik sözlük de almalısınız. Çünkü seyahat ettiğiniz ülkenin diline anadiliniz kadar hakim olmama olasılığınız yüksektir… Fakat iletişim kurmanız da bir zorunluluk. Bu nedenle yanınıza elektronik sözlük alarak iletişimde olabilecek aksaklıkları minimize etmelisiniz.

Atıştırmalıklar

Nemlendirici örneğinde de belirttiğimiz gibi para birimi farkı yapılan harcama açısından oldukça etkili bir unsur. Bu nedenle yurt dışı gezisine giderken alabileceğiniz küçüklükteki tüm eşyaları yanınıza almaya çalışın. Özellikle atıştırmalık krakerler, bisküviler ve kuruyemişler bazı ülkelerde ülkemize göre çok pahalı. Bunun farkındalığıyla yanınıza bol bol atıştırmalık alın.

Ulaşım Ağı Haritası

Bir yurt dışı gezisine gidecekseniz gittiğiniz yerdeki ulaşım ağına hakim olmak oldukça işinizi kolaylaştıracaktır. Özellikle metro ve otobüs duraklarının yerini öğrenerek katıldığınız yurt dışı seyahatini daha eğlenceli kılabilirsiniz. Şöyle ki gittiğiniz ülkenin ulaşım ağını keşfederek gezinizin serbest zamanlarını isteğiniz doğrultusunda planlayabilir, merak ettiğiniz yerleri kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz.

Vitamin

Yurt dışı gezisine gidecekseniz büyük olasılıkla yapmak istediklerinizi, gezeceğiniz yerleri önceden planlamışsınızdır. Yaptığınız planların bozulmaması için kendinizi sürekli dinç ve enerjik hissetmeniz gerekmektedir. Çünkü en ufak bir bitkinlik bile gezi akışınızın bozulmasına neden olabilir. Böyle durumlarla baş etmek için buradan giderken yanınıza enerjiyi dengeleyen birkaç vitamin çeşidinden almanızı öneririz. Böylece kendinizi yorgun hissettiğinizde bu gıda takviyelerine başvurarak bitkinliğin üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

Kese ve Lif

Bildiğiniz üzere dünyaca ünlü bir banyo kültürümüz var. Hamam dendiği zaman akla gelen ilk ülkelerden biriyiz. Hal böyle olunca da banyo yapmak bizim için oldukça önemli bir olgu. Fakat yurt dışındaki ülkelerde banyo anlayışı yok denecek kadar az. Onlar banyo yapmaktansa çabucak duş almayı tercih ediyorlar. Bu nedenle eğer yurt dışı turuna çıkacaksanız kalacağınız otellerde lif ve kese bulma olasılığınızın yok denecek kadar az olduğunu belirtmek isteriz. Keyifli ve uzun süren banyo keyfi için lif ve kesenizi yanınıza almanızı öneririz.

Yurt dışı turuna çıkarken yukarıda sizinle paylaştığımız eşyaları yanınıza alarak daha keyifli bir gezi geçirebilirsiniz. Eğer çok hayati olmayan herhangi bir eşyayı yanınıza almayı unutursanız da bunu kendinize dert etmeyin. Gittiğinizin yerin kültüründen, güzelliklerinden olabildiğince keyif almaya çalışın. Çünkü unuttuklarınızın gezinizi etkilemesine izin verirseniz seyahatiniz hayallerinizdeki yolculuktan uzaklaşır. Ayrıca seyahatinizi hayallerinizden uzaklaştıracak bir diğer etmen de yanlış kıyafet seçimidir. Bu konudaki önerilerimizi okumak için “Seyahat Kıyafet Seçimi” yazımıza bekliyoruz.

 

 

You May Also Like

İtalya’yı Bu Filmlerle Tanıyın

Seyahate Çıkarken Kıyafeti Seçiminiz İçin İpuçları

Tur Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lübnan Hakkında Her Şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir