Tur Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yıl bahar aylarında bir seyahat acentasının hazırladığı programla örneğin bir yurt dışı turuna çıkacağınızı ve bu turda biriktireceğiniz anılar için çok heyecanlı olduğunuzu varsayalım. Peki ya yurt dışı turunuza gitmenize az kalmışken seyahat acentanıza asla ulaşamazsanız?

Yeni yerler keşfetmek insanlara heyecan verir. Çünkü keşfedilen her yeni yer hayatınıza eklenen yeni bir deneyim demektir ve hayat deneyimlerle anlam kazanan bir olgudur. İnsanların yeni yerlere gitmek için tercih ettikleri başlıca yöntemlerden biri de seyahat acentalarının hazırladığı programlar aracılığıyla dünyanın farklı yerlerini gezip görmektir. Çünkü acentaların hazırladıkları gezilerde; gidilen yerde gezilmesi gereken yerlere dair, kalınacak otellere ve kullanılacak araçlara dair her detay düşünülmüştür. Bu da insanların seyahat acentalarıyla yeni yerleri keşfetmeye giderken kendilerini yanlarındaki bilinçli kişiler sayesinde daha rahat hissetmelerini beraberinde getiren bir etmendir.

Fakat son yıllarda sıklıkla karşılaşılan problemlerden biri de; acentalara yeteri kadar güven olmamasıdır. Çünkü seyahat acentalarının tur düzenledikten sonra gezinin yapılması planlanılan tarihte ortadan kayboldukları günümüzde oldukça sık rastlanan bir gerçektir. Bugün bu yazımız aracılığıyla sizlere seyahat acentası seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair detayları anlatacağız.

Seyahat Acentası Seçiminde Mutlaka İzlemeniz Gereken Yol

  • Öncelikli olarak yapmanız gereken davranışlardan biri; gitmeyi düşündüğünüz yeri belirlemektir. Gitmek istediğiniz yere karar verirken öncelikli adımınız bir yurt dışı turuna mı yoksa yurt içi turuna mı katılmak istediğinize karar vermek olacaktır. Nereye gideceğinizi seçtikten sonra sıra o yere yapılan turları araştırarak turların fiyatları ve özellikleri hakkında fikir sahibi olmaya gelecektir. Gideceğiniz yere olan turların özelliklerini ve fiyatlarını benimsedikten sonra artık fiyatı piyasaya göre daha ucuz olan turları daha kolay belirleyebilirsiniz. Bu da o turlara güvenmemenizi beraberinde getirecek bir durum olacaktır. Böylelikle nispeten ucuz fiyatlarla sizi kandırma olasılığı olan turları kolaylıkla eleyebilirsiniz.
  • Piyasaya göre uygun fiyatıyla sizin güveninizi kaybeden turları eledikten sonra sıra Türkiye Seyahat Acentaları Birliği belgesi olmayan tur şirketlerini elemeye gelecektir. Çünkü Türsab üyesi olmayan acentaların insanları mağdur etme olasılıkları çok yüksektir. Bu acentalar kaçak turizm işletmeciliği yapmaktadır. Tur şirketi seçimi yaparken seyahatinizi satın almayı düşündüğünüz şirketin internet sitesinde dijital Türsab logosu olup olmadığına bakarak karşınızdaki acentaya ne kadar güvenebileceğinize karar verebilirsiniz. Ya da acentanızdan tam anlamıyla emin olmak için Türsab İnternet Sitesinden seyahatinizi satın almayı düşündüğünüz acentanın bu birliğe kayıt olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
  • İlk 2 maddeye uyum sağlarsanız güvenmemeniz gereken çoğu tur şirketiyle irtibatınızı direkt olarak kesmiş olursunuz. Geriye kalan seyahat acentaları arasından seçiminizi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri de; tur programının ne kadar detaylı şekilde yapıldığı olacaktır. Çünkü üstüne emek verilmiş bir tur programına bakarak yapacağınız turda en çok görmek istediğiniz yerleri keşfetmeniz için ne kadar vakit ayırıldığını görebilirsiniz. Bazen sizin uzun uzun gezmek istediğiniz bir mekana seyahat programında kısa bir zaman dilimi ayırıldığını görebilirsiniz ve bu da o gezinin size uygun olmadığını gösteren bir diğer etmen olarak karşınıza çıkar. Ayrıca yine tur programına bakarak paketteki ek ücret ödemeniz gereken tüm diğer etkinlikleri de görebilirsiniz. Bu da sizin gezi yapacağınız bölgeye o tur şirketiyle gidip gitmeyeceğinizi belirleyecek etkenlerden bir diğeridir.
  • Tur seçiminde dikkat edilmesi gereken bir başka etmen de; seçtiğiniz seyahat acentasının paket tur sigortası yapıp yapmadığıdır. Paket tur sigortası; yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinde başınıza gelme olasılığı olan her türlü kaza durumunda sizin masraflarınızı karşılayacak ve eşyalarınızın kaybolma durumunda da zararınızı ödeyecek bir sigorta türüdür. Fakat çoğu acenta paket tur sigortası yapmayı layıkıyla yerine getirmemektedir. Bu nedenle seyahate çıkmayı düşündüğünüz acentayı seçmeden önce tur satın almayı düşündüğünüz acentanın paket tur sigortası yapıp yapmadığını öğrenmelisiniz.
  • Son yıllarda acentaların ve danışmanlık şirketlerinin yardımları sayesinde vize almanın kolaylaştığı, bu durumun da beraberinde yurt dışı turlarının talep edilirliğini artırdığı saptanmıştır. Yurt dışı turlarına ilginin arttığının farkındalığıyla hareket eden tur şirketleri de, programlarını yabancı tur seçenekleriyle zenginleştirmektedir. Siz de eğer bir yurt dışı turuna katılmak istiyorsanız; seçmeyi düşündüğünüz tur şirketinin vize alımı noktasında size yardımcı olup olmayacağını öğrenmelisiniz. Çünkü seyahat acentalarının kişinin isteği doğrultusunda müşterileri için vize başvuruları yaptığı bilinmektedir. Not: Eğer acentanız vize işlemlerinde size yardım edecekse; belgeleri zamanında ve eksiksiz tamamlamakla yükümlü olduğunuzu unutmamalısınız. Çünkü vize işlemlerinde seyahat acentanızdan yardım almayı seçmiş olsanız da eğer belgeleri zamanında teslim etmezseniz turunuzun yanacağının ve bu noktada da tüm sorumluluğun sizin olacağının farkında olmalısınız.
  • Paket turunuzu seyahat vaktinden aylar önce alacaksanız eğer acenta seçerken dikkat etmeniz gereken nokta; tur şirketinin İptal Sigortası yapıp yapmadığıdır. Çünkü önceden aldığınız tatillerde aksiliklerin çıkma olasılığı daha fazladır ve ödediğiniz paranın boşa gitmemesi için İptal Sigortası yaptırmanız çok mantıklıdır.
  • Gün geçtikçe etrafımızdaki her olgunun dijitalleştiğini söylemek mümkündür. Siz de tur şirketi seçerken dijitalleşen dünyanın size fısıldadığı ipuçlarıyla tur şirketinize ne kadar güvenebileceğinize dair fikir sahibi olabilirsiniz. Şöyle ki seyahatinizi satın almayı düşündüğünüz seyahat acentasının sosyal medya hesaplarına ve bu hesaplardaki gönderilerine, etkileşimlerine bakarak karşınızdaki acentanın insanlar üzerinde bıraktığı etkiye dair fikir sahibi olabilirsiniz. Sürekli gönderiler paylaşan acentaların; arasının iyi olduğu bir kitlesinin olduğunu düşünmek çok da yanlış bir düşünce değildir.
  • “Bazı seyahat acentaları  yapacakları turun özelliğine göre turlarında ünlü kişiler ile seyahat etmeyi tercih ediyor. Bu da acentanın tur yapma işine çokça gönül verdiğini insanlara kanıtlayan bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin Sofos, Mart ayının 20’sinde Siirtli savaş  fotoğrafçısı, belgesel yapımcısı, haberci Coşkun Aral’ın ev sahipliğinde  Siirt Tillo ve Batman’ı keşfetmeye gidiyor. Siz de seyahat acentası seçiminizi yaparken organizatörlerin tur rehberi ve lideri seçimi konusuna ne kadar önem verdiğine dair araştırmalar yaparak doğru turu seçebilirsiniz. Tur rehberi konusunda araştırmalar yaparken seyahat acentasının düzenlediği turlarda çalıştırdığı bakanlık onaylı profesyonel tur rehberlerinin sahip olması gereken özelliklere Turist Rehberleri Birliği İnternet Sitesinden ulaşabilirsiniz.
  • Seyahat acentası seçiminizi yaptıktan sonra gideceğiniz tura az kaldıysa ve valiz yapma aşamasına geldiyseniz “Seyahat Kıyafeti Seçimi” yazımızı okumanızı öneririz.

Görüldüğü üzere yurt içi turuna ya da yurt dışı turuna giderken isteklerinizi tam anlamıyla karşılayacak bir seyahat acentası bulmak oldukça zorlu bir süreçtir. Siz de hangi acentaya güveneceğinizi bilmiyorsanız birlikte turlara katıldığı kişilerle bir aileymişçesine bütünleşen Sofos’un Turlar sayfasını ziyaret ederek gönül rahatlığıyla kendinize uygun turu seçebilirsiniz.

You May Also Like

Harput Kalesi Efsanesi

İtalya’yı Bu Filmlerle Tanıyın

Selimiye Cami ve Bilinmeyenleri

Seyahate Çıkarken Kıyafeti Seçiminiz İçin İpuçları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir