Seyahate Çıkarken Kıyafeti Seçiminiz İçin İpuçları

Seyahat edeceğiniz şehre ya da ülkeye ulaşmak için biletinizi aldınız ve gidişinize çok az kaldı. Yapacağınız yolculuk için sıradaki adım da; valizinize ekleyeceğiniz kıyafetleri belirlemek olacaktır. Fakat bu kıyafetleri neye göre belirleyeceksiniz? Gelin seyahat kıyafeti seçiminde dikkat etmeniz gerekenleri keşfedelim.

Seyahat etmek sizi heyecanlandıran bir unsur olsa da; heyecanınızın mantıksız kararlar almanıza neden olarak size gereksiz ağırlıklar taşıtmasına izin vermemelisiniz. Bu nedenle de seyahatiniz için kıyafet seçerken birkaç başlıca unsura dikkat etmelisiniz. İşte o unsurlar;

Hava Durumuna Göre Kıyafet Seçimi

Valizinizi hazırlarken dikkat etmeniz gereken öncelikli nokta; gideceğiniz yerin hava durumuna göre hareket etmektir. Seyahat edeceğiniz ülkenin ya da kendi ülkeniz içindeki şehrin hava sıcaklığının kaç derece olduğunu öğrenerek; yanınıza alacağınız kıyafetlerin özelliklerini sınırlayabilirsiniz.

Seyahate giderkenkıyafet seçimi hava sıcaklığına göre yapılmalıdır.

Yurt Dışı Turuna Katılırken

Bu duruma bir örnek verecek olursak örneğin Nisan’ın 15’inde Floransa’ya gideceğinizi düşünelim. Valizinizi hazırlamaya başlamadan önce de oradaki hava durumuna baktığınızı varsayalım. Hava durumuna göre Floransa’da 15 Nisan’da beklenen sıcaklık 19 °C ve şehirde bölge bölge sağanak yağmurun yağacağı düşünülüyor. Valizinizi hazırlama aşamasında bir de Floransa’da kaç gün kalacağınıza ve orada geçireceğiniz günlerde sıcaklığın ne durumda olacağına dikkat etmelisiniz. Varsayalım ki 1 haftalık bir tatil aldınız ve 22 Nisan günü Türkiye’ye geri döneceksiniz. Floransa’da bu tarihlerde havanın 19 °C ve 22 °C aralığında olması ve ara ara yağmurlu olsa da; genel olarak güneşli olması bekleniyor. Bu verilere ulaştığınıza göre; şimdi valizinizi hazırlamaya hazırsınız. Havanın yağmurlu olduğunu öğrendikten sonra yapmanız gereken ilk şey; yağmurluğunuzu yanınıza almayı unutmamak olacaktır. Bunun dışında havanın yağmurlu olacağının beklendiğini keşfettikten sonra valizinize su geçirmez bir ayakkabı da eklemelisiniz. Çünkü hem yağmurluk hem de su geçirmez ayakkabı sizin gittiğiniz ülkede hasta olma olasılığınızı minimize edecek ve gezinizden daha çok keyif almanızı sağlayacaktır. Valizinizi hazırlamaya hava sıcaklığının bulunduğu aralıktaki dereceleri değerlendirerek devam edebilirsiniz. 19 °C ve 22 °C aralık, havanın çok sıcak ya da çok soğuk olmadığı anlamına gelmektedir. Bu noktadan hareketle valizinize gideceğiniz yerin sıcaklığına uygun istediğiniz kıyafetleri ekleyebilirsiniz. Ayrıca havanın güneşli olacağı verisinden yola çıkarak güneş gözlüğünüzü yanınıza almayı unutmamanızı da tavsiye ederiz. Sofos’un deneyimli moderatörleriyle Floransa’yı keşfetmek isterseniz Floransa Turu‘nu incelemenizi öneririz. Ayrıca bir yurt dışı turuna katılacaksanız “Yurt Dışına Yanınıza Bu 10 Eşyayı Almadan Çıkmayın” yazımızı da okumanızı öneririz.

Doğru kıyafet seçimi seyahatinizi keyifli kılar.

Yurt İçi Turuna Katılırken

Yurt dışı turları gibi yurt içi turlarının da oldukça popüler olduğunu söylemek mümkündür. Baharın da gelmesiyle birlikte insanların yurt içi turlara talebi de gözle görülür biçimde artmıştır. Siz de eğer önümüzdeki günlerde bir yurt içi turuna katılacaksanız yukarıda bahsettiğimiz yöntemi ülke içinde gideceğiniz şehir üzerinden hayata geçirmelisiniz. Mesela sizin İstanbul’da yaşadığınızı ve Nisan’ın 15’inde 1 haftalık bir turla doğudaki 3 şehre; Erzurum’a, Van’a ve Urfa’ya gideceğinizi düşünelim. 15’inde Erzurum’da olacağınızı tahayyül edersek orada bu tarihlerde havanın gündüz 7  °, gece ise 3  ° civarında olacağı beklenmektedir. Nem oranının yüzde 80 olacağı ve rüzgar şiddetinin 18 km/ sa olacağı şehirde iki gün gezdikten sonra Erzurum’a 5 saat uzaklıktaki Van’ı keşfetmeye gittiğinizi varsayalım. Van’a varırsanız yapılan tahminlere göre sıcaklığın gündüz 11 °, gece ise 7 ° civarında olduğunu, nem oranının yüzde 53 civarında olduğunu ve rüzgarın şiddetinin 17 km/sa dolaylarında olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Van’ı iki gün keşfettikten sonra daha güneye indiğinizi ve Şanlıurfa’ya vararak turunuzu noktalayacağınızı düşünelim. Şanlıurfa’ya varacağınız 19 Nisan tarihinde havanın orada gündüz 20°, gece 8° olması, nem oranının yüzde 53 olması ve rüzgarın şiddetinin 15 km/sa olması beklenmektedir. Bu örnek ile anlatmak istediğimiz şey; her ne kadar mesafe olarak yakın şehirler olsa da yurt içi turlarda da hava sıcaklığının farklılık göstermesi çok olasıdır. Yani siz Urfa’ya gideceğinizi baz alarak nispeten ince kıyafetlerle dolu bir valizle yola çıkacak olursanız Erzurum’daki karla karışık yağmurda giyecek uygun kıyafet bulamayıp hasta olabilirsiniz. Ya da Van’a uygun bir ayakkabı alırsanız Erzurum’daki karda giyecek doğru ayakkabıyı bulamayıp orada para harcamak zorunda kalabilirsiniz  Bu nedenle yurt içi turuna giderken de hava durumunu yakından takip etmeden yola çıkmamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Seyahat Programına Göre Kıyafet Seçme

Valiz hazırlarken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da; katılacağınız turun neler içerdiğidir. Örneğin gidilen şehrin yürünerek keşfedilmesini içeren bir geziye katılacaksanız; yanınıza topuklu ayakkabı almanıza ya da şık gece kıyafetleri almanıza gerek olmayacaktır. Çünkü yürüyerek şehri deneyimlemeyi içeren bu turda spor ayakkabı ve rahat kıyafetler size yeterli olacaktır. Ya da olayı tersine çevirelim ve gittiğiniz turun planında serbest zamana çokça vaktin ayrıldığını düşünelim. Yani gideceğiniz ülkeyi nasıl keşfedeceğinize dair, oradaki zamanınızı nasıl değerlendireceğinize dair özgürsünüz. O zaman yanınıza kendi planlarınız doğrultusunda kıyafetler almalısınız. Örneğin gideceğiniz ülkedeki gece hayatını merak ediyorsanız yanınıza daha şık kıyafetler alabilirsiniz ya da geziye katılacağınız vakit o ülkede sevdiğiniz sanatçının bir konseri varsa ve gitmişken ona da katılacaksanız yanınıza konser için giyilecek şık kıyafetler alabilirsiniz.

Kıyafet seçiminizdeki başlıca etkenlerden bir diğeri de; seyahat programı olmalıdır.

Kıyafetleri seçtikten sonra sıra valiz hazırlamaya geldi.

Valiz Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Başlıca Unsurlar

  • Yanınıza alacağınız kıyafetler çok ağır ve kalın olmamalıdır. Örneğin uzun süreli kalacağınız bir yere gidecekseniz; yanınıza mont gibi kalın eşyalar almanız gerekiyorsa vakumlu torbalardan yararlanabilirsiniz. Böylece valize daha çok eşya sığdırabilirsiniz.
  • Gideceğiniz yere uçakla ulaşacaksanız; uçaklarda bagaj sınırının olduğunu unutmayın. Bu nedenle yanınıza çokça eşya almaktansa seyahatinize olabilecek en az eşya ile gitmeye çalışın. Çünkü uçaklardaki bagaj sınırları ortalama 15-20 kg aralığındadır ve eğer valizlerinizi çok doldurursanız artan kilolar için bir hayli para ödemeniz gerekebilir.
  • Valizinizi hazırlarken yanınıza çok da pahalı kıyafetler alıp almayacağınıza tur programınıza göre karar vermelisiniz. Örneğin ormanlık bir ülkeye keşfe gidiyorsanız; 500 TL’lik tişörtünüzü yanınıza almamanızı öneririz. Çünkü pahalı tişörtünüz ağaçlara takılarak yırtılırsa; bu duruma en çok üzülecek kişi siz olursunuz.
  • Valizinizi hazırlamaya başlamadan önce rulo katlama tekniğine dair detayları keşfedin. Böylelikle valiziniz ufak dahi olsa ona daha fazla eşya sığdırabilirsiniz.

    Rulo katlama tekniğine örnek…
  • Yanınıza alacağınız kıyafetleri seçerken tek bir gün giyeceğiniz şık elbisedense her gün giyebileceğiniz parçalara öncelik vermelisiniz. Belki o elbiseyi giymeyi çok istiyorsunuz fakat tek bir gün giyeceğiniz bir elbiseyi gezi boyu sırtınızda taşımanız bizce pek de mantıklı değil.
  • Sıcak bir ülkeye gidecekseniz yanınıza maksimum 2 tane ayakkabı almanızı ve terlik almayı da unutmamanızı öneririz. Çünkü terlikler yer tutmayan hacimleri ve rahat oluşlarıyla sizin gezide en çok ihtiyaç duyduğunuz eşyalardan biri olacaktır.
  • Eğer gideceğiniz yere uçak ile varacaksanız, uçaklarda bazı eşyaların hem el bagajında hem de kabin bagajında taşınmasının yasak olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu eşyalara örnek verecek olursak; kamp gazları, havai fişekler ve sıvı yakıtları sayabiliriz. Yani eğer eğlenceli bir kampa gidecekseniz valizinize bu eşyaları eklememenizde fayda var. Çünkü güvenlik eşyalarınıza el koyacaktır.

Hazırladığınız valizinizi koruma noktasında endişeliyseniz;

Valiz Koruma Kılıfı

Tatile giderken yanınıza en sevdiğiniz valizi almak istemeniz ve o valizi aldıktan sonra ulaşım araçlarındaki onu bagaja yerleştirirken hırpalamasından korkmanız oldukça normal. Yazımızın bu kısmında size bu korkularınızı minimize edecek bir önerimiz olacak; valiz koruma kılıfları… Valizlerin dışını kaplayabileceğiniz dayanıklı kumaşlardan yapılmış ve yıkanabilir özellikteki ürünlere valiz koruma kılıfı denmektedir ve bu kılıflar valizlerinizin yırtılmasını, aşınmasını engelleyecek özelliktedir.

Valiz koruma kılıfları valizlerinizin yıpranmasını engelleyecektir.

 

You May Also Like

Harput Kalesi Efsanesi

İtalya’yı Bu Filmlerle Tanıyın

Selimiye Cami ve Bilinmeyenleri

Tur Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir